Ohlédnutí za sezónou 2021

V dnešním článku se tak trošku poohlédneme za sezónou 2021. Tato sezóna byla znovu poznamenána Covidem-19 a plochodrážní komise musela během jara hodně improvizovat s kalendářem, který se nakonec podařilo ustálit a i závody v Kopřivnici dostaly v květnu svou podobu.

Leden – Březen

V těchto měsících se obvykle děje jen to, že čekáme na tuhé mrazy, které by nám dovolily uspořádat ledovou plochou dráhu a kluci se v dílně chystají na sezónu. Začátkem roku to začalo vypadat, že už by mohlo tuhnout a na přehradě se začala tvořit vrstva ledu. Už už to skoro bylo na závodění a my jsme dostali návrh od Komise ploché dráhy, jestli nechceme tyto závody odjet bez diváků. To jsme my však odmítli. Nakonec se vrstva ledu nerozšířila na takovou tloušťku, aby se závody mohly odjet.

Duben – Červen

Vládní opatření jen velmi pozvolna začala rozvolňovat. Nejprve mohl trénovat jako profesionál pouze Jan Macek, ale postupně se díky rozvolnění dostali k tréninkům i Radek Bambuch a Jakub Sazovský. Ovšem zatím pouze trénink. Jan Macek měl za sebou v květnu první dva závody Poháru Autoklubu, které se odjely v Praze a Pardubicích bez diváků a za přísných epidemických opatření.

Červenec

Začaly prázdniny a taky rozvolnění. Konečně se mohly začít pořádat sportovní akce a my jsme se chystali na tu největší v historii klubu. Dvoudenní závod byl naplánován na 10-11. července. Uskutečnit se mělo v sobotu dopoledne Mistrovství České republiky Flattrack, odpoledne pak Pohár Autoklubu České republiky a v neděli 1. liga družstev. Sobotní závody se odjely bez problému před kamerami České televize a diváci mohli odejít spokojeni se skvělým plochodrážním zážitkem. Vrchol celého víkendu, 1. liga družstev, však měla přijít na řadu až v neděli. Ráno jsme se probudili do sychravého počasí a předpověď neslibovala nic dobrého. Kolem poledne se měl přehnat nad Kopřivnicí déšť. Naštěstí se pořadatelům podařilo dráhu po sobotních závodech upravit a pomocnou ruku podali i přítomní jezdci, kteří svými dodávkami pomohli ujezdit dráhu tak, aby byla tvrdá a déšť jí moc nepoškodil. V momentě kdy dodávky z dráhy odjeli, začal se neskutečný slejvák. Dráha to snášela docela dobře, ale přesto se začalo tvořit bláto na povrchu. Museli jsme hodně improvizovat. Na JURY závodu začali padat věty, jako zrušíme to, dráha je nesjízdná. My jsme se však nevzdali a přišli z návrhem, že odstraníme blátivou vrstvu z dráhy k vnitřnímu okraji a a závod se bude moci odjet. Tento postup se nám jíž jednou oplatil při závodě Mistrovství České republiky na dlouhé dráze. Tentokrát se to povedlo znovu, také přestalo pršet a diváci nakonec viděli jedny z nejzajímavějších závodu sezóny v České republice, jak po závodech znělo z úst několika přítomných závodníků či jiných činovníku komise ploché dráhy.

Srpen
V srpnu nás čekala taková trošku novinka. Vždy jsme se snažili dávat závody na víkend, ale bylo to vždy velmi složité sladit to se závody zahraničních lig, Mistrovství světa či Mistrovství Evropy a také z místními fotbalisty a atlety. Proto jsme se tentokrát rozhodli uspořádat závod Mistrovství České republiky juniorů, který byl doplněn o 6. Memoriál Michala Matuly ve středu. To, co se stalo nás mile překvapilo, ale zároveň zaskočilo. Na stadión se hrnuly davy lidí a přiznáme se, že jsme takové množství diváků na závod v týdnu nečekali. Děkujeme Vám za přízeň. Závod přinesl několik skvělých jízd a mnoho předjíždění. Jezdci mladé generace ukázali, že i v Kopřivnici se dá předjíždět, čímž vyvrátili mnohaleté pochybnosti o této skutečnosti.

Září

Září mělo být z pohledu ploché dráhy v Kopřivnici klidné. Ovšem nabídku uspořádat jeden závod navíc místo Liberce, který odložený závod Poháru Autoklub ČR nechtěl jsme přijali rádi a tak začal maratón příprav a vy jste mohli dorazit do ochozů plochodrážního stadiónu v Kopřivnici 5. září. Evidentně vám to udělalo radost, protože jste dorazili opět ve slušném počtu a fandili jste skvěle našim jezdcům. Závody se povedly a my jsme začali vyhlížet poslední závod sezóny, který měl být vrcholem.

Říjen:

Mistrovství České republiky juniorských družstev se mělo jet dle kalendáře 9.10. Nicméně se objevilo několik problému. V prvé řadě se zranil náš nejlepší junior Jan Macek a jeho uzdravení nevypadalo reálně. Do toho všeho se musel omluvit Polák Bartek Kowalski, který v loňském roce z Mackem vybojoval v této soutěži bronz, jelikož musel hájit barvy svého týmu v polské lize a ta má před českým šampionátem jednoznačně navrch. Další problém nastal s termínem. Fotbalisté si na náš termín naplánovali celodenní zápasy a nebylo v jejich zájmu nic překládat. Proto musel uhnout stranou republikový šampionát před okresní soutěží. No co se dá dělat. V jednu chvíli jsme dokonce uvažovali o posunutí až na 16.10 v představě, že se Honza do té doby uzdraví. Lékaři však mluvili jinak. Proto jsme se rozhodli, že závod, ve kterém jsme chtěli útočit na zlatou medaili odjedeme s našimi juniory, které doplní polští mladíci. Několik dalších problémů, které provázely tento závod už radši ani nebudeme zveřejňovat, ale bylo jich ještě mnoho. Závody se povedly, jen ta divácká kulisa byla o něco menší. Co se dá dělat. Byla zima a Vám se nechtělo z domu. Republikový titul jsme tedy v této soutěži nevybojovali, ale jedeme dál. Třeba to klapne za rok.

Tradiční závěr sezóny, který se konal vždy na přelomu října a listopadu jsme chtěli směřovat na listopad, ale okolnosti s obsazením stadiónu fotbalisty a atlety nás přivedly k datu týden po posledních závodech. Rozloučit se sezónou v Kopřivnici se přijeli mimo naše jezdce i Josef Franc, někdejší reprezentant a kopřivnický odchovanec Zdeněk Tesař, bývalý pražský závodník a vítěz mimo jiné i prvního Michalova memoriálu Richard Wolff. Na trati se ukázal i Jan Macek, přítomní se mohli svézt na plochodrážním speciálu, či si nechat povozit své děti a také se občerstvit za lidové ceny pivem, svařákem či klobásou.

Listopad:

Měsíc padajícího listí teprve nastal a rok se chýlí ke svému konci. My však nemeškáme ani teď. Momentálně probíhají jednání na podobě světového a evropského kalendáře. My už přemýšlíme, jaké závody uspořádáme v Kopřivnici v roce 2022. V plném proudu je i jednání se sponzory a partnery našeho klubu. Hodnotíme letošní sezónu a myslíme si, že to nedopadlo zas tak zle. Posuďte sami.

Prosinec:
V prosinci by měla proběhnout kalendářní schůze Komise ploché dráhy, kde budou definitivně určeny závody pro rok 2022. Bude to boj, ale věříme, že se nám pro Kopřivnici podaří získat to nejlepší co půjde.

Děkujeme Vám za přízeň, jste nejlepší

Tomáš Wanke
Předseda klubu

One Reply to “Ohlédnutí za sezónou 2021”

  1. Děkuji za informaci,také všem sponzorům, jezdcům, divákům a pořadatelům.Přeji všem jen tak dál a více.👍🤞

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.