V 1. lize jsme nakonec letos čtvrtí

Poslední kolo 1. ligy družstev v Pardubicích bylo důstojnou tečkou za letošním ročníkem ligového zápolení v 1. lize. Náš tým předvedl skvělý výkon, ale ten předvedly i ostatní týmy a tak bylo závěrečné skóre velmi vyrovnané. Vítězná Markéta Praha měla na svém kontě 26 bodů, druhá Žarnovica bodů 25 a náš celek se dělil o třetí příčku se slovinským Krškem. Musel být vypsán rozjezd. K tomu se postavil Jan Macek proti Nicku Škorovi z Krška. Na velmi těžké dráze poznamenané stálým deštěm vyhrál Škorja a odsunul tak kopřivnický tým až na čtvrtou příčku. O tom, že však náš tým skončí letos na bramborové medaili celkově nerozhodoval tento rozjezd. Ten určil pouze pořadí v závodě. Slovenská Žarnovica povolala do svých služeb Eduarda Krčmáře a ten společně s Bruno Belanem a Jakubem Valkovičem přeskočili kopřivnický celek v celkovém součtu. CO se dá dělat, je to sport. Naše plány se silnou sestavou Josef Franc, Martin Málek, Hynek Štichauer a Jan Macek se rozplynula po dočasném přerušení kariéry Honzy Macka, který se posléze do sestavy vrátil, ale zranil se nejprve Pepa Franc a poté i Martina Málka. Ligu jsme dojížděli v oslabení s našimi juniory, ale i jim patří velké díky za bojovné jízdy a vlastně to jsou právě oni, kdo získali cenné zkušenosti do dalších let.

Výsledky:
1. AK Markéta Praha 26

Daniel Klíma (3,3,2,3,3,3) 17
Jakub Exler (1,0,0,0,0,0) 1
Jan Kvěch (2,2,1,3) 8
2. SC Žarnovica 25
Jakub Valkovič (0,3,0,0,3,1) 7
Eduard Krčmář (3,3,2,2,2,2) 14
Bruno Belán (1,1,1,1) 4
3. AMD Krško 24+3
Nick Škorja (2,3,3,3,3,3) 17+3
Anže Grmek (1,1,1,2,1) 6
Miran Pražnik (0,0,d,1,0) 1
—–
4. WALBO Kopřivnice 24
Radek Bambuch (2,0,0,0) 2
Hynek Štichauer (2,2,2,1,2,3) 12
Jakub Sazovský (F) 0
Jan Macek (1,3,1,3,0,2) 10+2

5. AMK ZP Pardubice 21
Matouš Kameník (2,1,0,F,1) 4
Jaroslav Petrák (0,2,2,1,2) 7
Václav Milík (3,3) 6
Jan Jeníček (1,1,2,0) 4

Konečná tabulka 1. ligy 2022:
1. Markéta Praha (2,5,5,5,5) 22
2. AMD Krško (4,3,4,3,3) 17
3. SC Žarnovica (3,4,1,4,4) 16

4. WALBO Kopřivnice (5,2,3,2,2) 14
5. ZP Pardubice (1,1,2,1,1) 6

Foto: Vojtěch Zavřel

3 Replies to “V 1. lize jsme nakonec letos čtvrtí

 1. Píšete v článku, co se dá dělat, je to jen sport. Ale nezlobte se, mě připadají pravidla 1. ligy hodně divná, když např. umožní pražské Markétě jet 1. ligu v podstatě se stejnými jezdci, s jakými vyhráli extraligu. Nebo když si Žarnovica nasadí do 1. ligy účastníka GP a polské extraligy Vaculíka, Pardubice zas mistra republiky, extraligového jezdce, jezdce 1. polské ligy Milika, nebo Žarnovica dalšího obdobně excelentního, Edu Krčmáře
  Ten dokonce nastoupil v této sezóně dvakrát a pokaždé za jiný klub a ani jeden nebyl jeho mateřským, atd, atd. Takto by se dalo ještě dlouho pokračovat ve výčtu podivností 1. ligy. Nekritizuji zmiňované kluby, ale pravidla ligy.
  Jestli ta 1. liga není s takovými pravidly trochu sportovní fraška ? V takové sportovní frašce je jedno, že skončila Kopřivnice čtvrtá. Těžko mohou konkurovat výše uvedeným jezdcům naši dva junioři, kteří jezdí a jezdecky vyrůstají ve skromných podmínkách kopřivnického klubu. Můj názor je, že to je pro plochou dráhu špatně, 1. liga by měla patřit hlavně začátečníkům, jako jsou ti dva naši junioři a liga by se měla odjezdit pokud možno v každém týmu se stejným jezdeckým kádrem. Čtvrté místo Kopřivnice mě nevadí, mě vadí ten chaos, který v české ploché dráze je. Nechápu proč máme v ČR dvě ligy. Ta nižší má dokonce o závod více, než ta vyšší a také má vyšší mezinárodní účast díky dvoum zahraničním klubům a možná i větší finanční náklady, když se musí jezdit zavodit až do Žarnovice, nebo Krška. V ostatním sportu obecně platí opak, čím nižší soutěž, tím kratší cestování, nižší náklady a nižší výkonnost sportovců, atd.
  Pořadatelé a činovníci kopřivnického klubu mají můj obdiv, že v této nelehké době drží plochou dráhu v Kopřivnici při životě a v lize.

 2. Bohužel je to prostě tak. Jezdců v ČR je tak málo, že to ani jinak nejde. Kdyby jsme měli hledět na to, kdo jede za soupeře, tak z tohoto úhlu pohledu by za nás nemohl jet Josef Franc, Martin Málek, Hynek Štichauer, ale taky Jan Macek. Všichni mají totiž svůj klub jinde. Změnu by to určitě chtělo, myšlenka o podobně výkonných jezdcích v naší lize mne běží hlavou už dlouho. Tak uvidíme.

 3. Děkuji za odpověď. Mě přijde, že jádro problému je také v tom, že kluby nemají asi penize na zaplacení jezdců v závodech a tak si hrajeme na extraligu, 1. ligu, ale v podstatě jde o to nějak schrastit peníze, aby se mohl jet závod a je jedno zrovna který klub jezdci závod finančně kryje. Jednou to jezdci uhradí Žarnovica, podruhé Pardubice, atd. byť je to pořád tatáž liga. Personálně jezdecky mají problémy všechny kluby, kromě Prahy.
  Ani Pardubice nemají tolik jezdců, aby vytvořily Áčko pro extraligu a Béčko pro 1. ligu. Proč si tedy hrát na vyšší a nižší ligu.
  Kdyby měla extraliga více závodů než 4, pak by se extraligovi jzdci do 1. ligy necpali. Taky asi není dobré, že v extralize jsou povolení cizinci, kteří ubírají závody našim jezdcům. Všichni kdo u toho sportu vydrželi, hledají zoufale možnost jet závod, ktery by jim někdo zaplatil.
  Kdysi se obě ligy jezdily na 8 závodů. Nemluvě o juniorských družstvech, které se odbudou nyní jedním závodem za rok.
  Na druhou stranu nechápu, že existuje přebor jednotlivců cca 8 závodů za rok a startovní listiny nebývají naplněny. Asi maji jezdci v tu dobu lukrativnější závod, nebo se jim nevyplatí cestovat až do Březolup či Kopřivnice. Nikdy jsem např. nepochopil, proč jako kvalifikace do MČR jednotlivců je první závod přeboru, kdy už pak pochopitelně o další závody přeboru není až takový zájem. Lepší by bylo, kdyby klasifikaci MČR jednotlivců byl konečný výsledek celého seriálu přeboru.
  Měli by jste se v klubech a ve vedení ploché dráhy zamyslet a vytvořit alespoň jednu dlouhodobou soutěž, která by nebyla sportovním paskvilem z pohledu diváka – fanouška, ale výkladní skříní tohoto sportu. Když k tomu ještě přičtete, že např. v Chabařovicích, Březolupech, Svitavách se už jede jen jeden závod za rok, jak si tento sport může vytvořit v těch oblastech ČR divácké zázemí. V TV tuzemské závody jako liga, MČR jednotlivců, přebor nejsou. Když nejsou diváci, nejsou ani peníze ze vstupného, nemají zájem sponzoři.
  Co se týká výkonosti, nemá už smysl dělit jezdce na juniory a seniory, protože už skoro žádní senioři nejezdí a v současnosti vrcholna výkonnost přichází u jezdců mnohem dříve než v minulosti. Lepší by bylo jezdce rozdělit do výkonnostních tříd, aby spolu závodily jezdci s přibližně stejnou vykonosti, jinak to je vraždění neviňátek a po první zatáčce už je v podstatě vše rozhodnuto.
  Chce to ozdravnou kůru pro českou plošinu, jinak zhyne. Možná to chce i v nejvyšších patrech ploché dráhy personální změny, jiné myšlení. Možná že za to mohou i Poláci, který svými ligami z toho udělali pres techniku motorek drahý sport a tak to držej, což je pro finanční podmínky ČR neakceptovatelné. Do Kopřivnice na závody i přes mé výhrady vždy rád prijdu podpořit kopřivnickou plochou dráhu, ale už se mě nechce za tímhle sportovním paskvilem cestovat na jiné stadiony po ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.